14 Temmuz 2024
Genel

Orjinal Zippo Nasıl Anlaşılır?

Zamanla efsanaye dönüşmüş bir  çakmak markasıdır Zippo. İlk üretimi 1933 yılında yapılan Zippo çakmaklar özellikle ikinci dünya savaşı sırasında Amerikalı askerler arasında popülerlik kazanmıştır. Özelliği uzun süre dayanabilen metal bir çakmak olmasından ve garanti olarak satılmasından kaynaklanır.

Üretici firma, Zippo çakmak bozulursa çakmağı garantili şekilde tamir eder ya da yenisiyle değiştirir. Zippo çakmağın bir diğer marka yapan özelliği, kapağın açılıp kapanma sesidir. Bu ses en az marka kadar efsanedir. İkinci dünya savaşı döneminde sigara tüketimi çok yaygın olduğundan ve sigaranın sağlığa zararları bu kadar çok bilinmediğinden zippo çakmak yoğun şekilde popüler olmuştur.

Ancak günümüzde sigara tüketimi hızla düşmekte, halka açık alanlarda kullanımı yasaklanmaktadır. Bu durum mutlaka markanın satış grafiğini etkilemiştir. Markayı farklı kılan bir diğer özellik model çeşitliliğin çok olmasıdır. Zippo çakmak bittiğinde gazı doldurulabilecek şekilde tasarlanmıştır. Bir zippo çakmağın orijinal olduğu nasıl anlaşılır?

Sahte zippo nasıl anlaşılır? Öncelikle Zippo adı bir çakmağa verilen isim haline gelmiştir. Mesela margarini düşünelim. Ülkemizde kimse margarin demez. Geçmişten günümüze gelmiş olan sana markasının ismiyle bilir. Şimdi raflarda bir çok marka olsa bile margarin yağı sanayağ olarak istenir.

Orjinal Zippo Nasıl Anlaşılır?

İşte ZİPPO da belli bir modele verilen isim halini almıştır. Öncelikle bu şekilde taklitleri mevcuttur. Bunlar modeli taklit ederler. Bu model taklit edilen çakmakları ayırt etmek oldukça basittir. İlk önce baktığınızda Zippo tasarımı olsa bile çakmağa verilen marka ismi farklıdır.

Bunlar Z harfi ile başlayan ZEPPO, ZİPPU gibi isimler olabilir. Tasarım çok benzese de elinize aldığınızda malzeme olarak çok kalitesiz olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Mat kaplamaları soyulmaya müsait, işçilikleri kötüdür. Bununla birlikte metalin tokluğundan gelen orijinal zippo sesi bu çakmaklarda yoktur.

Bir Zippo’nun orijinal olduğu nasıl anlaşılır diyorsanız size birkaç önerimiz olacak. Öncelikle belirtelim ki, Zippo çakmaklarla ilgili bir diğer tür sahtecilik ise ürünü birebir kopyalayarak piyasaya sürülen sahte Zippo’lardır. İşte bu sahte Zippo çakmaları gerçeklerinden ayırt etmek biraz daha zordur. Ancak orijinal Zippo çakmaların Amerikan ithal oldukları, özel bir paketleme ve bandrol ile geldiklerini unutmamak gerekir.

Orjinal Zippo Nasıl Anlaşılır? 3

Satın almadan önce detaylı bir araştırma yaparsanız internet üzerinde konuyla ilgili bir çok video bulabilirsiniz. Bir diğer en belirleyici özelliğin orijinal zippo sesi olduğunu unutmayın. Tok metalın bir birbirine değmesiyle çıkan yüksek sesin taklit edilmesi zordur. Bunun dışında sahte markalarla orijinal arsında farklılıklardan bir kaçı şöyledir: Kullanılan malzeme kalitesizdir ve çakmak hafiftir.

Kapak bölümünde menteşenin birleştiği kısımda boşluklar mevcuttur. Bu menteşe birleşme yerleri orijinal ürüne göre daha küçük çalışılmıştır. Çakmağın içinde yer alan çakmaktaşı rengi, bakır malzeme kullanıldığından paslı kırmızı gibi bir renktedir. Menteşelerin iç bağlantısı bakır malzeme nedeniyle çok parlak olabilir. Bağlantıyı sağlayan vida çok miniktir. Çakmaktaşı kırmızıdır ki bu çok yanlıştır.

Orjinal Zippo Nasıl Anlaşılır? 2

Bir takım sahte modellerde üretici PA yerine Bredford RA markası basılmıştır. Arada kullanılan keçe tampon kötü kaliteli bir malzemedir. Bu sahtelerde gaz doldurma deliği yoktur. Orijinal ZİPPO da “doldurmak için keçe tamponu kaldırın” yazısı yer alırken sahtelerde böyle bir ibare bulunmaz.

Tüm sahte Zippo çakmaklar kötü malzemelerin bir araya getirilmesiyle, ucuz maliyetle üretildiğinden bütünsel olarak baktığınızda kalitesizliği anlayabilirsiniz. Bununla birlikte ağırlıkları da farklıdır. Sahteler daha hafif olabilirler.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video