24 Temmuz 2024
Genel

Şarap Nasıl İçilir?

8 ila 10 kilogram üzümden yaklaşık 5 litre şarap elde edilir. Üzümün kabuğu şaraba rengini verir ve üzüm ne kadar koyu renk olursa, şarap da o kadar koyu renkte olacaktır. Şarap yapımı için kullanacağınız üzümleri yıkamayın fakat üzümlerin içerisindeki pislikleri ve çürükleri elle ayıklayın. Üzümlerin kesinlikle yıkanmamasının sebebi, fermantasyonu üzerinde bulunan bakterilerin başlatacak olmasıdır.

Şarap Nasıl İçilir? 1

Günümüzde evde şarap yapımı çok fazla yaygın olmasa da, pek çok kişi tarafından tercih edilen en steril ve eğlenceli bir çalışmadır. Üzümleriniz tatlı ise ekstra şeker ilave etmenize gerek yoktur. Üzümleri eliniz ile sıkmanız çok daha iyi olacaktır.

Bu şekilde çekirdekler kırılmayacak, böylelikle şarabın tadını negatif yönde etkilemeyecektir. Kırılan, ezilen üzüm çekirdekleri, şarabın tadını kötü yönde etkilemektedir. Hayır, ben elle sıkmak ile uğraşamam derseniz, herhangi bir çelik tencereyle veya altı düz olan bir materyal ile ezme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Sıkma işlemini bitirdikten sonra, elde ettiğiniz şırayı bir cam kavanoz içerisine veya 10’luk pet şişelere doldurabilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken husus, kavanoz veya şişenin tamamen doldurulmamasıdır. Fermantasyon esnasında, şarabın içerisinde bulunan çöpler vs. yukarıya doğru itilecektir ve şarabınızda taşma meydana gelebilir. Hazırladığını şırayı, koyduğunuz yer ne çok sıcak ne de çok serin olsun.

Şarap Nasıl İçilir? 2

Şişenin kapağını hafif açık bırakın. Fermantasyon yaklaşık 2 gün sonra başlayacaktır. 4 gün sonra, çöpleri, sapları ve posaları süzmeniz gerekir. Gaz çıkışı 1 veya 2 ay sonra bittiğinde, şarabı farklı bir şişeye aktarın. Beyaz tortuyu tahliye etmeyi unutmayın.

Küflü peynirler, midye, istiridye, enginar ve mantar şarap mezeleri kategorisinin başında gelir. Şarap, şarap kadehi üçte biri doldurulacak şekilde konulur. Şarapla ne yenir diye sorarsanız; rosto, fileto gibi kırmızı et ürünleri ve makarna başta tercih edilen yiyeceklerdir.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video