25 Temmuz 2024
Oyun

Satranç Nasıl Dizilir?

Satranç Nedir?

Satranç, iki kişi arasında oynanan bir masa oyunudur. Satranç taşları ve satranç tahtasıyla oynanır. Turnuvaları düzenlenmekte olup bir spor dalı olarak kabul edilmektedir.

Satranç Nasıl Dizilir? 1

Satranç oyunu, satranç tahtası dedikleri 8×8’lik kare şeklinde bir alan üstünde 32 tane satranç taşıyla oynanmaktadır. Toplam da 64 karenin olduğu satranç tahtasının yarısı beyaz renkli diğer yarısı ise siyah renklidir.

Satranç Dizilişi

Satranç oyununda 2 kale vardır. Bunlardan biri en sağ köşeye biride en solda ki köşeye konur.Yine aynı şekilde 2 at vardır. En sağ ve en sola kalelerin yanına konur. Fillerde bahsettiğimiz diğer taşlar gibi en sağ ve en sol olmak üzere atların yanına yerleştirilir.

Şah mat ve vezirde kalan 2 kare alanlık boş yere konulur. Beyaz vezir taşı beyaz karede olmalı, siyah vezirde siyah karede olmalıdır. Son olarak geriye sadece piyonlar kaldı, bunları da dizdiğimiz diğer taşların önüne yerleştirmeliyiz. Satranç Dizilimi her iki renk taşlarda da aynıdır.

Karşı oyuncunun da taşları aynı şekilde dizmesi gerekmektedir. Satranç Dizme işlemi bu şekildedir bütün bunları yaptıktan sonra oyuna başlayabilirsiniz.

Taşların Hareketi

Piyon: Piyonlar önlerinde taş olmadığı sürece, ileri doğru, düz bir şekilde hareket ederler.

Satranç Nasıl Dizilir? 2

Piyonlar ilk hamlelerinde istedikleri takdirde 2 kare gidebilirler. Bu hareketleri sırasında eğer karşı çaprazlarında bir kare mesafesinde karşı takımın piyonu varsa alabilirler. Yani piyonlar ileri doğru çapraz tek kare ilerleyerek karşı takımın taşlarını alabilirler. 8. Kareye ulaşan piyonlar istedikleri taşı oyuna getirebilirler.

Kale: Sağa, sola, geriye, ileriye düz bir şekilde dilediği kadar gidebilir. Önünde herhangi bir taş varsa alabilir.

At: Atlar L harfi çizerek ilerleyerek önüne çıkan taşları alabilir.

Satranç oyununda taşların üstünden atlayarak, ilerleyebilen tek taştır. L çizerek geriye doğruda ilerleyebilir.

Fil: İleri çapraz, geri çapraz dilediği kadar ilerleyebilir.

Satranç Nasıl Dizilir? 3

Vezir: Boş karelere çapraz, ileri, geri, düz dilediği yönde hareket ederek önüne çıkan taşı yiyebilir. Dilediği yöne istediği kadar hareket edebilmesi nedeni ile satranç oyunun en önem arz eden taşıdır.

Şah: Çapraz, ileri, geriye doğru yani dilediği her yöne sadece 1 kare ilerleyebilir.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video