24 Temmuz 2024
Genel

Sirke Saçtan Nasıl Temizlenir?

Genel olarak çocuklar ilk olarak kreşe ya da okula başladıklarında, saçlara gereken bakım ve özen gösterilmediği zamanlarda saç derisinde belirli parazitler meydana gelmektedir. Kepek bakımı diğer parazit çeşitlerine göre daha kolay olsa da bit, pire ya da sirke oluşumunu temizlemek daha zor olmaktadır. Bit ve pire asalaklar genel olarak doğada her alanda bulunmakta ve kendine uygun bir yaşam alanı bulduktan sonra orada koloni oluşturmaktadır.

Bunların yanı sıra sirke daha çok nemli ve yağlı ortamlarda meydana gelmektedir. Bu sebepten saç derisi yağlı olan kişilerin saçlarına gereken bakımı yapmaları ve bu gibi durumlar ile karşılaşmamaları için özen göstermeleri gerekmektedir. Bit, elbise gibi alanlarda bile yaşayabilmekte ancak uzun süre kan ememediğinden dolayı ölmektedir.

Ancak sirke, bitin yumurtası olduğundan dolayı daha uzun bir süre boyunca kuluçka halinde kalmaktadır. Bir sirke yumurtası, yüz binlerce hatta milyonlarca sirke oluşumuna neden olmakta ve hava aldığı sürece ölmemektedir. Bu sebepten saçtan sirke temizleme işi oldukça zor olmaktadır.

Saçtaki sirkeyi anlayabilmek için aslında dikkatli olunması gerekmektedir. Sirke genel olarak hareket etmediğinden dolayı kepek ile karıştırılması mümkün olmaktadır. Ancak boyu biraz daha büyük olduğundan dolayı anlamak kolaylaşmaktadır. Sirkenin saç derisinde olup olmadığını anlamak için iki parmak arasına alıp yakından bakmak gerekmektedir. Eğer kepekten daha koyu renkli ve ağır olan sirke, sıkıldığında çıtalama sesi çıkarıyor ise kesinlikle sirke olduğu anlaşılmaktadır.

Saçtaki Sirke Nasıl Yok Edilir?

Canlı olmadığından dolayı sirkenin yok olup olmadığını anlamak biraz zor olmaktadır. Genel olarak sirkenin yok edilmesini sağlamak için kullanılan ürünler asitli ürünler olmaktadır. Bu sayede tamamen saç derisinden yok edilmektedir.

Saçtaki Sirke Nasıl Temizlenir?

  • Saç derisinde oluşan sirkenin temizlenmesi için kullanılan hem doğal hem de kesin çözümlerden biri de elma sirkesi olmaktadır. Elma sirkesi yüksek oranda asit içermek ile birlikte saç derisinde meydana gelen pek çok sorunun da çözümün de kullanılmaktadır. Bu sayede hem saç derisine gereken bakım yapılmakta hem de saç derisi sirkeden arındırılmaktadır. Elma sirkesi saçın tamamına sürüldükten sonra bir süre nüfus etmesi için beklenmekte ve sonrasında bit tarağı ile saçlardan temizlenmektedir. Bu işlemin gün içerisinde 2 ya da 3 kez tekrarlanması gerekmektedir. En önemlisi tarama işleminin bilen bir kişi tarafından yapılması olmaktadır.
  • Elma sirkenin yanı sıra saç derisinde yer alan sirkenin temizlenmesi için kullanılan bir diğer ürün de çamaşır makinesi deterjanı olmaktadır. Biraz kimyasal içermesinin yanı sıra çamaşır makinesi deterjanı da kesin çözümler arasında yer almaktadır. Kimyasal ürünleri kullanmak yerine birkaç doğal yağ ile de saçlarda yer alan sirke tamamen temizlemektedir.

Saçtaki Sirke Nasıl Temizlenir? 1

  • Vazelin, bit tarağı ve şampuan ile saçların sirkeden arındırılması için yapılması gerekenlerden ilki vazelin, saç derisinde yer alan sirkenin olduğu yerlere bol miktarda sürülmesi gerekmektedir. Bit tarağı kullanılmadan önce yaklaşık olarak 1 saat boyunca vazelinin etkisini gösterebilmesi için beklenmesi gerekmektedir. 1 saatin sonunda bit tarağı yardımı ile saçların taranması gerekmektedir. Daha sonrasında yumuşak bir şampuan ile saçlar yıkanmaktadır. Sirkeler saç derisinden tamamen yok olana kadar her gün bu işlemin tekrarlanması önerilmektedir.

Sirkenin Zararları Nelerdir?

denildiğinde aslında çok fazla zararı olmasa da saç derisinin kötü gözükmesine neden olmaktadır. Sirkeyi temizleyebilmek için doğal yağlardan faydalanmak da kısa sürede saç derisinin temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video