24 Temmuz 2024
Sağlık

Suçiçeği Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Su çiçeği varisella zoster denilen bir virüsün neden olduğu hastalıktır.Solunum ve hava yoluyla bulaşan bu hastalığın kuluçka süresi 14-16 gündür.Virüs çok hızlı bir şekilde çoğalıp üst solunum yollarına ve ordanda hızlı bir şekilde karaciğer ve dalağa gider.Sonra tüm vücuda yayılır.

Suçiçeği Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Kuluçka süresinin başladığı 14. ü günden itibaren KARIN AĞRISI,MİDE KRAMPLARI,YÜKSEK ATEŞ,İŞTAHSIZLIK,HALSİZLİK ve BAŞ AĞRISI gibi belirtiler ortaya çıkmaya başlar.Ertesi günde döküntüler oluşur.Kırmızı benek şeklinde başlayıp sonra sivilce gibi içi su dolu keseciklere dönüşür.Eğer çocugunuz su çiçeği geçiren biriyle aynı ortamda bulunduysa veya temas ettiyse 2 gün içinde AŞI yaptırırsanız hastalığa yakalanmaz.

Hastalığı bir kere geçiren bağışıklık kazanır ama bu tekrardan olmayacağı anlamına da gelmez. Su çiçeği geçiren kişiler KESİNLİKLE aspirin kullanmamalıdır.Aspirin bu virüsle birleşerek REYE sendromu dediğimiz karaciğer yağlanmasına sebep olarak tehlikeli boyutlara ulaşabilir.

Özellikle hamilelerde su çiçeği daha tehlikeli bir hal almaktadır.Üst solunum yollarında çoğalan virüs zatürreye sebep olabilir.Zatürre (pnömoni) ağır seyrettiği taktirde bebeğide olumsuz yönde etkiler.Gerekli görüldüğü taktirde hastanede yatarak tedavi edilebilir.

Suçiçeği Nedir Nasıl Tedavi Edilir? 2

Su çiçeği tedavisi :

1) Bebeğinizi ılık banyo yaptırın,
2) Hijyeninize önem verin,özellikle el temizliğinizi ihmal etmeyin,
3) Ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlar verin,
4) Karın ağrısına karşı dairesel hareketlerle masaj yapın,
5) Vücut direncini arttırmak amacıyla C vitamini içeren ( portakal,limon,mandalina vs.) meyveler yedirin,
6) Bebeğiniz 1 yaşından büyükse boğazları için ılık ballı su veya süt verin(1 yaşından küçüklere bal vermeyiniz ! Alerji riski çok yüksek bir gıdadır)
7) Ortamı çok sıcak tutmayın.Terleme kaşıntıyı arttırır,
8) Ve son olarak Sgk ilede alabileceğiniz isilik,pişik dahil olmak üzere rahatça kullanabileceğiniz ilaçlar satılmaktadır.Uygulamadan önce bölgeyi bol suyla temizleyin…

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video