23 Temmuz 2024
Genel

Tesbih Nasıl Yapılır?

Tesbihin yüz yıllar boyunca hayatımızda yeri olmuştur. Dini amaçla kullanılan tesbih, gelenek olarak da kullanılmaktadır. Bazı kişiler de elde sürekli olarak bulunan bir uğraş olarak görmekte ve stres giderici amacı ile kullanmaktadır. Tesbih sallamak, tesbih çekmek de geçmişimize dayanan bir alışkanlıktır.

Tesbih Nasıl Yapılır?

Tesbih yapmak yeterli ekipman olduğunda fazlasıyla kolaylaşmaktadır. Her üretici kendi tesbih malzemesini kendisi belirlemektedir. Belirlenen bu malzemeler bir testere yardımı ile dikdörtgen veya kare şekillerine bölünmektedir. Malzemeyi istenilen sayı kadar parçaya ayırdıktan sonra zımpara yardımıyla küçültmek gerekmektedir.Bu küçültme sayesinde tesbih boncuklarına istek doğrultusunda farklı şekiller verilebilmekte, fakat genellikle yuvarlak şekil tercih edilmektedir.

Yuvarlama olarak bilinen işlemin ardından oluşturulan tanelerin tamamı torna makinesi takılmaktadır. Makine sayesinde de yuvarlakların ortasında delik açılır. Torna makinesinin fonksiyonları sayesinde deliğin büyüklüğü ya da küçüklüğü ayarlanabilir, bu sayede her üretici kendi isteği doğrultusunda tesbih boncuğu ayarlaması yapabilir.

Tesbih tanecikleri oluştuktan sonra tesbih yapımı için ipe geçirilme aşaması kalıyor. Bu aşamada, kullanılacak ipi, teli veya bir başka malzemeyi üretici belirlemelidir. Kumpas adı verilen malzeme ile oluşturulan boncukların boyutları ölçülmeli ve birbirine eş olup olmadıkları kontrol edilmelidir. Bu ölçümün sebebi, boncukların ipe dizildikten sonra aralarındaki boşluğun oluşmamasıdır.

Boncuklar eşit ve istenilen büyüklüğe getirildiğinde duraklar, tepelik ve imame de hazırlanmalıdır. Bu malzemelerin hepsi parlatıcı bir bezle cilalandıktan sonra renk ile uygun olan ipe geçirilmeye başlanmalıdır. Tesbih imalatı için son aşama, imamenin geçirilmesidir. İpin iki ucu burulmalı ve bu uçları bal mumu ile yapıştırılmalıdır. İmamenin koyulduğu yerlerdeki düğümlerin atılışı tamamen ustadan ustaya farklılık göstermekte ve bu görünüm ile tesbihin genel kalitesi anlaşılmaktadır.

Tesbih Nasıl Yapılır? 1

Evde Tesbih Nasıl Yapılır?

Evde tesbih yapımı diğer üretim yöntemlerine göre oldukça kolaydır. Çoğu kişi daha çok evde tesbih yapma işini ek gelir olarak görmektedir. Bunun sebebi ise evde üretilen tesbihler işçilikten biraz daha uzak olmakta ve bu sayede daha hızlı ve daha seri üretilmektedir. Bununla birlikte de doğal olarak ortaya daha fazla ürün çıkmakta ve tesbih imalatçıları daha çok para kazanmaktadır.

Evde tesbih yapmak için önceden ayarlanmış malzemeler olmalıdır. Bu malzemeler arasında tesbihe geçirilecek boncuklar, imame, duraklar ve ip vardır. Boncuklar ortaya bir desen çıkarılacak ise sırasıyla ipe geçirilmelidir. Duraklı yapılacak tesbihlerde boncukların peşinden duraklar eklenmelidir.

Tesbih Nasıl Yapılır? 2

Daha sonra ipin iki ucu birleştirilmeli ve düğümlenmelidir. Düğümden sonra ipin kalan üst kısmına eklenecek olan püskül ve imame eklenir. Bu parçalardan her biri eklendikten sonra farklı bir görünüm kazandırmak için düğüm atılmalıdır. Bu düğüm atış şekilleri ve düğümlerin sıklığına göre tesbih kalitesi artmakta ve dolayısıyla da fiyat değişiklik göstermektedir.

Kehribar Tesbih Nasıl Yapılır?

Kehribar, ağaç üzerinde bulunan reçinelerin fosil halidir. Bu ürün birçok malzeme içerisinde kullanıldığı gibi tesbih yapımında da kullanılmaktadır. Diğer boncuk malzemelerinden fiyat olarak daha pahalı ve kalitelidir. Kehribar genellikle internet üzerinde farklı platformlarda satılmaktadır.

Bu sebeple tesbih üreticileri tarafından genellikle kehribar satın almak tercih edilmektedir. Kehribar daha sonra ipe geçirilerek aynı şekilde tesbih oluşumu sağlanmakta ve yüksek fiyatlara satılmaktadır.

Tesbih Nasıl Yapılır? 3

Tesbih Püskülü Nasıl Yapılır?

Evde tesbih püskülü yapımı yaklaşık olarak 5 dakika sürmektedir. Normal alınan yumak iplerden bir kısım ip kesilerek alınmalıdır. Daha sonra üst üste sarılan ip ortasından veya püskülün uzunluğu ne kadar olacaksa o şekilde kesilir ve bir ucu kesik şekilde açık bırakılır. Daha sonra iplerin üst kısmı oldukça ince bir iple bağlanır ve püskül hazır hale gelir.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video