4 Haziran 2023
Genel

Vekalet Nasıl Verilir?

Herhangi bir konu için vekalet vermek istediğinizde vekaleti veren ile alan kişi birlikte notere gitmesi gereklidir. Genel olarak vekalet verme aşamasında kimlik yeterlidir. Ancak bazı özel durumlarda ekstra evraklara ihtiyaç duyulur.

Örneğin; gayrimenkul için vekalet verilecekse tapu gibi. Vekalet ücretleri konu sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Kötüye kullanımı engellemek için vekalet verilen konular muhakkak gözden geçirilmelidir.

Vekalet Nasıl Verilir?

Noterden Vekalet Nasıl Verilir?

Noterden vekalet verme işlemi için, vekaleti alan kişi ve veren kişinin T.C kimlik numaralı kimliğini noter çalışanına ibraz edip hangi konu hakkında vekalet vermek istediğini söyleyerek vekalet verme işlemini gerçekleştirebilir.

Vekalet verilecek konu ne kadar fazla olursa fiyatta ona göre pahalı olacaktır. Noterde sıranız geldikten sonra işleminiz toplamda 5-10 dakika arasında hallolacaktır. Vekalet verme aşamasında aklınızda her türlü oluşabilecek soru işaretlerini noter memurlarına sorarak öğrenebilirsiniz.

Avukata Vekalet Nasıl Verilir ?

Genelde avukatların müvekkilleri için sözleşmeler hazırlar ancak bazı durumlarda işlemlerini tam anlamıyla yürütebilmek için vekalet gereklidir. Avukata vekalet nasıl verilir diye ekstra bir düşünceye girme ihtiyacı hissetmemelisiniz çünkü normal vekalet verme işlemleri ile aynıdır.

Vekalet Nasıl Verilir? 2

Vekalet verme esnasında tamamen istediğiniz konuları içeren bir vekalet olup olmadığını kontrol etmeniz yararınıza olacaktır.

Yurt Dışından Vekalet Nasıl Verilir ?

Yurt dışından vekalet verme işlemi için bağlı bulunduğunuz en yakın Türk Konsolosluğuna kimlik ve pasaportunuz ile başvurmanız gereklidir. Vekalet vereceğiniz kişinin ise kimlik bilgilerine ihtiyaç duyacağınız için öncesinde kimliğinin ön ve arka yüzünün fotokopi yada fotoğrafını almanız gerekmektedir. Vekalet verme işlemi çok kısa sürede hallolur ve posta yoluyla vekalet verdiğiniz kişiye iletilir.

Vekalet Nasıl Verilir? 1

Yurtdışında vekalet verme işlemi yaptırdığınızda, yurtiçinde yaptırdığınız işlemden ekstra olarak Türkiye’ye göndermek için posta ücreti ödersiniz. Ödenecek ücretler vekalet verilecek ülkeye göre değişkenlik gösterebilir.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video