13 Temmuz 2024
Genel

Verimli Bir Çalışma Odası Nasıl Olmalıdır?

Kimileri ek gelir elde ettikleri ikinci bir mesleği icra ettikleri için , kimileri de işini eve taşımak zorunda kaldığı için bir çalışma odası ihtiyacı duyar. Kimileri için de bu bir ihtiyaç değil, kaliteli vakit geçirme amaçlı bir istektir.

Sebebi her ne olursa olsun, iyi bir çalışma odası herkesin hayali . Peki evde verimli olarak çalışılabilecek bir çalışma odası hangi özelliklere sahip olmalıdır ?

Verimli Bir Çalışma Odası Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle çalışma odasında ne kadar vakit geçirileceği ve ne tarz çalışmalar yapılacağı belirlenmelidir. Çalışma odasının hangi eşyalarla dizayn edileceğine de, orada geçirilecek vakit ve yapılacak işlerle bağlantılı olarak karar verilmelidir.

Bir çalışma odasında en önemli unsur, çalışma masasıdır. Çalışma masası ne kadar bol raflı vekmeceli olursa, zaman kazanma açısından da o kadar verimli olacaktır. Dağınıklık, enerjiyi oldukça çaldığından düzen için bol bol klasör, dosya ve küçük materyaller için saklama kutuları edinilmelidir.

Rahat ve uzun süreli bir çalışma için çalışma koltuğunun da ergonomik özelliklere sahip olması gereklidir. Rahatsız bir koltuk, sadece konsantrasyonu zorlaştırmakla kalmaz, aynı zamanda beden sağlığını da bozar.

Verimli Bir Çalışma Odası Nasıl Olmalıdır? 1

Çalışma odasının bilgisayara doğrudan ışık vurmayacak şekilde, fakat oldukça güneş alan bir mekan olması; çalışma enerjisini arttıracaktır. Eğer daha çok akşam saatlerinde çalışma odası kullanılıyorsa; o zaman da çalışma masasının yönünün, bilgisayara ışık vurmayacak şekilde ayarlanmasına dikkat edilmelidir.

Çalışma odası için seçeceğiniz renk de oldukça önemlidir. Mavi, sorumluluk duygusunu arttıran bir renk olması sebebiyle ; işleri vaktinden önce bitirme gayretinizi körükleyecek bir renktir.

Verimli Bir Çalışma Odası Nasıl Olmalıdır? 2

Kişiye iyi gelen, motivasyonu arttıran , başarı öykülerini hatırlatan birtakım objeler de abartılı olmamak şartıyla çalışma odasına yerleştirilebilir. Ayrıca yeşil bitkiler mutluluk verdiği için, doğal olarak motivasyonu da artırır. Bu sebeple çalışma odasına bir ya da birkaç tane yeşil çiçek konulabilir.

Bir çalışma odasının olmazsa olmazlarından biri de, – küçük de olsa- bir kütüphanedir. Kütüphanenin çalışma alanına uygun özelliklerde, zengin içerikli kitaplara sahip olması; her an el altında verimi artıracak kaynaklar olması demektir.

Verimli Bir Çalışma Odası Nasıl Olmalıdır? 4

Eğer bu noktada “İnternet daha bol içerikli bir kaynak değil mi?” itirazı gelirse deriz ki ; uzman bir yazarın kitabından istifade etmek, -sanal alemdeki bilgi kirliliği dikkate alındığında- hem zamandan tasarruf, hem güvenli bilgi demektir. Ayrıca bu kitapların arasında mutlaka motivasyon aşılayan kitaplar olmalıdır.

Bu tavsiyeler ışığında hazırlanmış bir çalışma odası, size çok şey katacaktır.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video