13 Temmuz 2024
Genel

Yağ Lekesi Kumaştan Nasıl Temizlenir?

Hiç şüphe yok ki yağ lekeleri herkesin korkulu rüyası gibi bir şeydir. Yağ lekeleri genel olarak sıvı yağ, zeytinyağı, sos, salça vb. gibi bazı gıda maddeleri, bebek yağı, kozmetik ürünler vb. gibi bakım malzemeleri ya da motor yağı, makine yağı gibi ev ve araç tamiri sırasında kullandığımız çeşitli malzemelerden dolayı meydana gelebilir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi birçok farklı nedenden dolayı oluşan yağ lekelerini çıkarmak için çeşitli yöntemler vardır. Tabi ki bu yöntemlerden tam verim almamızda ve daha çok etkili olmasında kullandığımız malzemenin ne kadar kaliteli olduğu ya da nasıl bir özelliğe sahip olduğunun da önemi oldukça fazladır.

Mesela bazı malzemeler yağı hemen emme özelliğine sahipken bazıları bunun aksine yağı iter. Bu sebeple de sadece su ile veya deterjanla temizlik bu gibi durumlarda yeterli olmayabilir. Hatta yapılan birçok işlem doğal elyaflı, yün, ipek, süet gibi hassas kumaşlara ya da astarlı giysilere faydadan çok bu kumaşların dokusuna zarar verir ve renklerinin de açılmasına sebep olabilir.

Açık renkli giysileriniz için yağ lekesi çıkarmada kullanabileceğiniz en uygun yol koku ve boya içermeyen bulaşık deterjanlarıdır. Ancak bu yöntemi koyu renkli kıyafetleriniz için uygulamamanız gerekmektedir. Çünkü bu işlemi yaptığınızda kumaşın renklerinin solma ihtimali vardır.

Yağ Lekesi Kumaştan Nasıl Temizlenir? 1

Yemek yaparken karşılaşabileceğiniz zeytinyağı, tereyağı ya da sıvı yağ gibi yemek yağı lekesinde yağ çözücü bulaşık sabunu ya da yine aynı özelliğe sahip olan bir bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Yalnız tercih ettiğiniz bulaşık deterjanının çok fazla asit içermemesine dikkat edin.

Eğer yağ lekesinin oluşmasının üzerinden çok bir zaman geçmemişse lekenin üzerine leke kurumadan önce pudra serpin. Serptiğiniz pudra yağı emdikten sonra temiz bir bezi pudranın üzerine serin ve kumaşı orta sıcaklıktaki bir ütü yardımıyla ütüleyin. Daha sonrasında kuruyan pudrayı fırça ile fırçalayın ve kumaşı güzelce temizleyin.

Yağ Lekesi Kumaştan Nasıl Temizlenir? 2

Sentetik kumaşlarınızda meydana gelen yağ lekeleri için eter kullanabilirsiniz. Leke olan bölgeyi etere batırdığınız bez yardımıyla iyice silin. Eter uçucu bir özelliğe sahip olduğu için açık havada kurutmanız gerekmektedir. Ayrıca eterin yanıcı özelliğinden dolayı bu işlemi yaparken dikkatli olmanızda fayda vardır.

Kadife kumaşlarınız için de yağ lekesini soğan ile ovmak uygun bir yoldur. Bu işlemi yapıp kurumasını bekledikten sonra üzerine kağıt havlu ya da tül koyup kumaşı ters çevirip tersinden ütülemeniz olumlu sonuç verecektir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video