25 Temmuz 2024
Genel

Zikir Nasıl Yapılır?

Zikir, Allah’ı anmak anlamına gelmektedir. İslam dininde zikrin önemi çok büyüktür. Her an yaratanı anmak, ona şükretmek çok önemlidir. Çoğu insan günlük karmaşanın içerisinde onu birinin yarattığını, bu dünyaya neden geldiğini düşünmeyi unutur.

Sabah kalktığında yapacağı kahvaltıyı düşünür, yetiştirmesi gereken işleri düşünür ancak çoğu zaman onu yaratanı anmayı unutur. Hayatı yolunda olan çoğu insan bunu yapar. Hayatınızda ters giden bir şey olduğundaysa Allah hemen zikredilir.

Zikir Nasıl Yapılır? 1

Zikir nedir, nasıl yapılır? Zikir nasıl çekilir? Zikir nasıl yapılır, ne söylenir? Zikir, dendiğinde akla hemen gelen sorular bunlardır. Allah’ı zikretmek isteyen kişiler zikrin nasıl yapıldığını bilmedikleri için çoğu zaman bu konudan uzaklaşmayı tercih ederler.

Zikrin nasıl yapıldığını başka zamanlarda öğrenmeye ertelerler. Oysa bu zikrin toplumda tamamen yanlış anlatılmasından kaynaklanılmaktadır. İnsanlar zikrin belirli kalıplar içinde yapıldığını iddia etmektedir. Peki gerçekten öyle midir? Zikir çekme nasıl yapılır?

Zikir kelime anlamı olarak anmak demektir. Bir şeyi unutmamak için anmak gerekmektedir. Allah’ı zikretmek, Allah’ı anmak onu hatırlayacağınız şeylerle meşgul olmak anlamına gelmektedir.

Kuran-ı Kerim’de geçen pek çok ayette Allah’ı zikredin denilmektedir. Allah ne kadar çok zikredilirse, kurtuluşa o kadar yakın olunacağından bahsedilmektir. Allah’ı zikreden insanların kurtuluşa ereceği, müjdelenmektedir.

Kuran-ı Kerim’de geçen bir başka ayette Kuran bir zikir olarak görülmektedir. Zikir kelime anlamı olarak anmak demekse bunun ne kadar mantıklı olduğunu görebilirsiniz. Siz Kuran-ı Kerim’i her okuduğunuzda Allah rızası için bir iş yaparsınız. Allah’ı anmış yani onu zikretmiş olursunuz. (“Muhakkak ki bu zikri biz indirdik ve onu muhafaza edecek olan da biziz.1 Hicr-9.ayet)

Zikir Nasıl Yapılır? 2

Yine başka ayetler namazın da zikir içine girdiğini göstermektedir. Günde beş vakit namaz Allah rızası için kılınmaktadır. Alnı seccadeye değen her insan, Allah’ın huzurunda olduğunun bilincinde ise onu zikrediyor demektir. Zikretmek anmak anlamına geldiği için, Allah rızası için Allah’ı düşünerek yaptığınız şeyler zikir içerisine girmektedir. (“Muhakkak ki ben Allah’ım; benden başka ilah yoktur. Bana kulluk et ve beni zikretmek için namaz kıl…” – Taha-14.ayet)

Pek çok insan zikir amaçlı toplanmaktadır. Bir topluluk Allah rızası için toplanıyor ve onun rızasını kazanmak için amellerle işliyorlarsa bu da zikir içine girmektedir. Tek başınıza, hayatın rüzgarına kapılıp Allah’ı zikredemiyorsanız arkadaşlarınızla bunu yapabilirsiniz.

Çünkü zikir iman göstergesidir. Zikrin önemi tartışılmazdır. Rabbini zikreden ile zikretmeyenin farkı ölü ile dirinin farkına benzetilmektedir. Allah’ı zikretmedikçe ondan uzaklaşacağınız için zikir bu kadar önemli bir şeydir. Dinden uzaklaşmamak, gaflete düşmemek ancak ve ancak zikir ile olur.

Zikir Nasıl Yapılır? 3

Zikrin ne olup olmadığı anlamı düşünülerek anlaşılabilir. Zikredip etmediğinizi de bu yolla ayırt edebilirsiniz. Allah’ı anarken ki hisleriniz samimi değil ise Allah bunu görür ve anlar. Eğer Allah’ı zikretmek istiyor ancak kendiniz için doğru yolu bulamıyorsanız Kuran-ı Kerim’e ve namaza yönelin.

Zikir temelini Kuran-ı Kerim ve sünnetlerden alır. Son yıllarda zikir çok yanlış anlaşılan bir şey haline gelmiştir. Eğer, arkadaşlarınızla zikir için toplandığınızda anlam veremediğiniz şeyler yapıyorsanız, bunu Kuran-ı Kerim veya sünnetlerden araştırabilirsiniz.

Gün içerisinde Kuran-ı Kerim okumuyorken veya namaz kılmıyorken tespih çekebilirsiniz. Gün içerisinde boş işlerle uğraştığınız pek çok vakit olur. Öğreneceğiniz birkaç tespih, günün belirli kısımlarında Allah’ı anmanızı sağlamaktadır. Tespih çekilirken, çektiğiniz tespihin anlamını bilmek sizi Allah’a daha çok bağlayacaktır. Zikir için yaptığınız herhangi bir şeyde aklınıza ilk gelmesin gereken Allah’ın rızasıdır. Zikrin tek amacı bu olabilir.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video